Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Conferinţe preoțești dedicate Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești în Eparhia Oradiei

Urmare a hotărârilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la nivelul Patriarhiei Române anul 2017 a fost declarat „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești” și „Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”.

În acest context, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în perioada 8-12 mai 2017, la nivelul protopopiatelor și al școlilor teologice se va desfăşura Conferinţa preoţească semestrială de primăvară cu tema „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești”, la care vor participa toţi preoţii parohi şi coslujitori, preoţii misionari şi de caritate din cuprinsul protopopiatelor, ieromonahii de la așezămintele monahale din Eparhia Oradiei și cadrele didactice de la școlile teologice, după următorul program:

Luni, 8 mai 2017 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Oradea

Ora 8 – Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Izvorul Tămăduirii” din Oradea;

Ora 9.30 – Slujba de Te Deum;

Ora 10.30 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Oradea.

Marţi, 9 mai 2017 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Beiuş

Ora 8 – Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, Paraclis Episcopal, din Beiuş;

Ora 9.30 – Slujba de Te Deum;

Ora 10.30 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Beiuş.

Miercuri, 10 mai 2017 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Marghita

Ora 8 – Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Cuvioasa Parascheva” din Marghita;

Ora 9.30 – Slujba de Te Deum;

Ora 10.30 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Marghita.

Joi, 11 mai 2017 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Tinca

Ora 8 – Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din Tinca;

Ora 9.30 – Slujba de Te Deum;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Tinca.

Vineri, 12 mai 2017 - Reuniunea cadrelor didactice care predau disciplina Religie din Episcopia Oradiei și a cadrelor didactice de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” și de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea

Ora 8 – Sfânta Liturghie în paraclisul cu hramul „Sfântul Ierarh Niceta de Remesiana” din cadrul Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea;

Ora 9.30 – Slujba de Te Deum;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala festivă a Liceului Ortodox.

Referatul conferinţelor va fi pregătit de către Preacucernicul Părinte Lect. Univ. Dr. Vasile Doru Fer, cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea.

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei