Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Etapa eparhială a Concursului Naţional dedicat Părintelui Dumitru Stăniloae

Etapa eparhială a Concursului Naţional dedicat Părintelui Dumitru Stăniloae

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în cadrul Episcopiei Oradiei s-a desfăşurat, luni, 21 ianuarie 2013, etapa eparhială a Concursului Naţional „Părintele Dumitru Stăniloae - 110 ani de la naştere şi 20 de ani de la trecerea la cele veşnice.”

Concursul se înscrie în seria manifestărilor legate de împlinirea a 110 ani de la naştere şi 20 de ani de la trecerea la cele veşnice a Părintelui Dumitru Stăniloae, personalitate de prim rang a teologiei europene din secolul al XX-lea. Pentru a marca această comemorare, la iniţiativa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Sectorul teologic-educaţional al Administraţiei Patriarhale organizează acest concurs în toate şcolile teologice din ţară, atât la nivel liceal cât şi la nivel universitar, în perioada 30 noiembrie 2012- 21 mai 2013.

În cadrul concursului organizat la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea s-au înscris patru elevi din clasa a XII-a şi doi elevi din clasa a XI-a, aceştia având de redactat un eseu cu tema „Viaţa şi activitatea Părintelui Dumitru Stăniloae - perioada de la Sibiu.” Comisia constituită pentru elaborarea şi corectarea subiectelor a fost alcătuită din: Pr. Dr. Ioan Codorean - preşedinte; Pr. Prof. Dorel Leucea – secretar; Pr. Prof. Radu Rus şi Pr. Prof. Adrian Fărcuţ – corectori.

La Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, concursul a avut ca temă „Sfânta Treime în opera Părintelui Dumitru Stăniloae”, fiind înscrişi trei studenţi. Comisia care a asigurat desfăşurarea în bune condiţii a concursului a fost constituită din: Pr. Dr. Ioan Codorean - preşedinte; Pr. Lect. Univ. Dr. Viorel Popa – secretar; Pr. Prof. Univ. Dr. Dumitru Megheşan şi Pr. Conf. Univ. Dr. Emil Cioară – corectori.

Având în vedere contribuţia Părintelui Dumitru Stăniloae la eliberarea teologiei veacului său de influenţele scolastice, prin traducerea şi studierea operelor patristice, concursul îşi propune să încurajeze elevii şi studenţii din cadrul şcolilor teologice ca aceştia să cunoască viaţa şi teologia Părintelui Dumitru Stăniloae şi să le stimuleze gândirea dogmatică prin redactarea unor eseuri teologice pe baza unor teme date.

Câştigătorii etapei eparhiale a concursului, atât la nivel preuniversitar, cât şi universitar, vor participa la etapa mitropolitană a concursului, ce se va desfăşura la Sibiu.