Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Filantropie în Eparhia Oradiei

Filantropie în Eparhia Oradiei

Misiunea social-filantropică este una dintre lucrările importante pe care Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei o are permanent în vedere, prin dragostea și grija Ierarhului, a clerului monahal și de mir și a inimoșilor credincioși bihoreni, și prin implicarea activă a numeroși voluntari, dedicați misiunii de întrajutorare a semenilor aflați în nevoi, cu diferite dizabilităţi, bolnavi şi fără posibilităţi.

În perioada Postului Nașterii Domnului din anul 2019, potrivit hotărârii Sfântului Sinod cu numărul 10.792 din 29 octombrie 2019 și a Pastoralei Sfântului Sinod privind însemnătatea Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și  Anului comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română, la Centrul Eparhial, la cele patru protopopiate, la mănăstirile și enoriile din cuprinsul Episcopiei Oradiei s-au organizat colecte de bani, alimente, haine și alte produse necesare vieții, totalizând suma de 168.000 RON și 15.550 kg produse, care au fost distribuite la 3.010 beneficiari aflaţi în suferinţe şi în lipsuri, atât din mediul rural, cât și din orașe.

Ca urmare a cutremurului de pământ ce a avut loc în Albania în ziua de 26 noiembrie 2019, care a rănit sute de oameni, a curmat mai multe vieţi omeneşti şi a provocat mari pagube materiale, la inițiativa și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie al Oradiei, în zilele de 6, 8 și 15 decembrie 2019, în toate mănăstirile și parohiile din cuprinsul Eparhiei Oradiei s-a organizat o colectă de bani pentru ajutorarea sinistraților din Albania, adunându-se suma de 110.115 RON, care a fost virată Administrației Patriarhale, spre a fi distribuită celor afectați de cutremur.

Prin grija Asociației Filantropia a Episcopiei Oradiei, începând din luna mai a anului 2019, s-a demarat un program de colectare de articole vestimentare uzate, instalându-se 40 de containere speciale pentru colectare la biserici ortodoxe din Oradea, Aleșd și Oșorhei. Până la finele anului 2019 au fost colectate prin acest program peste 100 tone de articole vestimentare, încălțăminte și marochinărie.

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei